Prodáváte elektroniku v Německu? Ujistěte se, že je registrovaná u EAR Foundation
- Blog
Pro všechny prodejce elektroniky na německém trhu platí tato pravidla: Zboží musí být zapsané v centrálním registru, označené potřebnými štítky a pokud máte větší provozovnu či sklad, jste povinni odebírat stará zařízení k likvidaci. Pojďte zjistit více. Ať si úspěšně rozjeté podnikání nezkazíte zničenou pověstí. Za prodej neregistrované elektroniky byste navíc mohli vyfasovat podle § 45 odst. 1 č. 4a, 4b zákona ElektroG pokudu až 100 000 Euro.
1) Registrace produktů u EAR Foundation
EAR je registr starých elektronických zařízení (Elektro-altgeräte register). Shromažďuje seznam všech výrobců elektroniky a zařízeních uváděných na trh prostřednictvím prodejců. Eviduje jejich množství, koordinuje svoz starých odpadů a mimo jiné taky vybírá poplatky za veřejné služby, které poskytuje.
Pokud jste:
...výrobce elektroniky, máte povinnost ji zapsat do registru EAR Foundation.
...prodejce elektroniky, měl byste ověřit, jestli je zboží v EAR zaregistrované. Poznáte to například tak, že je ve faktuře číslo OEEZ. Podle zákona je výrobcem chápaný i prodejce/přeprodejce, a tím pádem jste za registraci zodpovědný. Pokud elektronika zapsaná není, musíte ji registrovat.
...provozovatelem internetového marketplacu, máte od 1. 7. 2023 povinnost kontrolovat, že produkty, které přes tržiště prodáváte, jsou v systému zaregistrovány.
2) Správné označení
Spotřební elektronika musí být správně označena. Na zboží je potřeba uvést:
- výrobce – název a značku,
- ochrannou známku nebo registrační číslo společnosti,
- symbol přeškrtnuté popelnice pro třídění (znamená, že produkt nepatří do komunálu ani kontejnerů na tříděný odpad, ale je nutné ho odevzdat k ekologické likvidaci) – pozor, štítek je od 1. 1. 2023 nutné uvádět i v rámci B2B (velkoobchodního) prodeje,
- energetický štítek,
- značku CE.
3) Zpětný odběr elektroniky
Pokud máte jako internetový prodejce expediční a skladovací plochu větší než 400 m čtverečních, máte povinnost od zákazníků odebírat stará zařízení:- z kategorie 1 – výměníky tepla,
- z kategorie 2 – obrazovky, monitory,
- z kategorie 4 – zařízení s alespoň jedním vnějším rozměrem větším jak 50 cm.
Pravidlo platí i pro prodejce potravin na ploše větší než 800 m čtverečních, kteří několikrát ročně elektroniku nabízí. Odebírat musí zboží od zákazníka, který elektroniku nakupuje (stejný typ elektroniky, jaký nabízí, zařízení však nemusí být úplně totožné).
U zařízeních, která ani jedním vnějším rozměrem nepřesahují 25 cm platí podobné pravidlo, ale vrácení nemusí být spojeno s nákupem.
Pokud máte prodejní plochu menší než 400 m čtverečních, můžete zařízení odebírat dobrovolně.